A lassabban növekvő fajták károsítják a környezetet

A lassabban növekvő fajták károsítják a környezetet

Egy új tanulmány becslése szerint 68 százalékkal több lassabban növekvő brojler madárra van szükség ugyanolyan mennyiségű csirkehús előállításához, mint a hagyományos madarakból. A lassabban növekvő brojlercsirkék a korábban becsültnél sokkal jelentősebb környezeti és gazdasági kárt okoznak – ismertette a hagyományos és lassabb növésű brojlerek teljesítményét összehasonlító kutatásának eredményeit Dr. Anthony Pescatore, a Kentucky Egyetem kutatója.

A tanulmányban a hagyományos fehér Cornish Cross fajta és a lassabb növekedésű barna Red Ranger madár teljesítményét hasonlították össze. Mérték az eltelt időt, amíg a madarak elérték a piaci súlyt, valamint más tényezőket, mint például a takarmány-konverziós arányt és a végleges, szárnyas aprólék nélküli súlyt. A teljesítményadatok elemzése után a kutatók megbecsülték, hogy mennyi erőforrás lenne szükséges ahhoz, hogy azonos mennyiségű húst állítsunk elő a Cornish Cross és a Red Ranger fajtákból.

A kutatás szerint a következő növekményekkel kell számolni 1 millió font (kb. 453,5 tonna) aprólék nélküli baromfihús előállításánál a lassabb növekedésű fajtából: 9 százalékkal több madár, 45 százalékkal több idő a házakban, 7 százalékkal több ház, 28 százalékkal több takarmány, 27 százalékkal több tehergépkocsiút a takarmányszállításhoz, 9 százalékkal több tehergépkocsiút a madarak vágóhídra szállításakor, 9 százalékkal több víz a feldolgozásnál. Ha azonban csak az Egyesült Államokban legnépszerűbb csirkemell előállítását vesszük, ugyanígy 1 millió font előállítása esetén, már a következő növekményekkel szembesülünk: 68 százalékkal több madár, 45 százalékkal több idő a házakban, 66 százalékkal több ház, 97 százalékkal több takarmány, 100 százalékkal több tehergépkocsiút a takarmányszállításhoz, 68 százalékkal több tehergépkocsiút a madarak vágóhídra szállításakor, 68 százalékkal több víz a feldolgozáshoz.

A tanulmány szerint az amerikai brojlertermelés lassabb növekedésű fajtákra való áttérése jelentős hatással lenne a brojlerágazat gazdaságosságára és fenntarthatóságára, és negatív hatással lenne a környezetre.

Forrás: wattagnet.com, 2019. március 14.