Beleremeg a világpiac a kínai sertésszektor összeomlásába

Ahogy nyilvánvalóvá válik az afrikai sertéspestis (ASP) által okozott pusztítás mértéke a kínai sertéságazatban, természetes, hogy a sertéshús, az egyéb húsok és a takarmány-alapanyagok globális termelése és kereskedelme is jelentősen megváltozik. Az ASP első kínai kitörése, 2018 augusztusa óta a betegség az ország összes tartományára kiterjedt, legutoljára a dél-kínai-tengeri Hajnan szigetét érte el. A mezőgazdasági minisztérium hivatalos tájékoztatása a kitörések számát 129-re az elpusztult állatok számát 1,02 millióra teszi. A kínai sertésállomány 2019 márciusában 375 millió volt, ami 21 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbihoz képest. Bár néhány héttel ezelőtt magas szintű tisztviselők kijelentették, hogy az ASP-helyzet Kínában ellenőrzés alatt áll, a veszteségek mértéke a hivatalos számoknak magasabb lehet, így a lehetséges hatások még nagyobbak. Az ASP várhatóan a kínai házisertés-populáció 30 százalékát felemészti – mondta Christine McCracken fehérjepiaci elemző a Nemzetközi Baromfi Tanács közelmúltban rendezett New Orleans-i konferenciáján. Mivel a sertéstenyésztési műveleteket is érzékenyen érintette a járvány, ezért még ha mostantól nem is lenne több kitörés, akkor is nyolc évbe telhet, míg az ország tenyésztési kapacitása az ASP előtti állapotra visszaáll.

Ha az tudják növelni termelésüket – becsülte az elemző. Kína az Egyesült Államokból származó sertéshúsra 50 százalékos importvámot vetett ki, ami egyértelműen akadályozza a kereskedelmet, hiszen az összes többi exportőrre 12 százalékos vám vonatkozik. Ha ezt az akadályt sikerül lebontani, akkor a világ második sertéshús-termelőjeként az USA lesz a legjobb helyzetben ahhoz, hogy betöltse a kínálati rést Kínában. Az Európai Uniónak Sherrard szerint kevés esélye van arra, hogy jelentősen növelje Kínába irányuló exportját, hiszen már jelenleg is Kína a régió elsődleges piaca. A kínai sertéshiányt súlyosbítja az ASP délkelet-ázsiai országokba, Vietnámba, Kambodzsába (és várhatóan Laoszba, Mianmarba) való átterjedése ASP 30 százalékkal csökkenti az éves 54 millió tonnás kínai sertéshús-termelést, a világ egyszerűen nem tudja ezt a rést gyorsan kitölteni – mondta Justin Sherrard fehérje szakértő. Ha az exportban Kínát részesítenék is előnyben, a vezető sertéshús-termelő országok legfeljebb 1,5-2 millió tonnával– tette hozzá.

Kínában a sertéshús-ellátási problémák más állati fehérjék előretöréséhez vezettek – mondta a Rabobank vezető elemzője, Angus Gidley-Baird. Elsősorban a baromfi iránti kereslet ugrott meg, de nőtt a hal, a marhahús és a juhhús fogyasztása is. Az ASP kínai és ázsiai jelenléte valószínűleg befolyásolni fogja az állati fehérjék globális kereskedelmét idén, jövőre és az elkövetkező években Sherrard szerint, Kínának pedig új nemzetközi kereskedelmi partnerségeket kell létrehoznia az élelmiszerbiztonság fenntartása érdekében. A globális termelés minden bizonnyal csökkenni fog, véli a Rabobank elemzője, azonban a világ egyes részein a sertéshús-termelésre adott válaszokat nehéz számszerűsíteni. A brazil agrárminiszter már jelezte, hogy a hazai termelés csökkenéséből adódó kínálati rést az ország Kínába irányuló exportjának növelésével kívánja kompenzálni. Tereza Cristina Dias azt mondta, Brazília jövőbeni fokozott sertéshús kereskedelme Kínával segítene kompenzálni a kínai takarmányigény csökkenése miatt kieső brazil szójabab-export volumenét.

Mindeközben az afrikai sertéspestis több kontinensen is tovább terjed. Európában Romániában egy, Ukrajnában két esetet jelentettek az elmúlt hetekben házi sertésekben. Ami az ASP miatt elhullott vaddisznókat illeti, a fenti két országon túl Magyarország, Lengyelország, Lettország és Belgium is újabb esetekről számolt be április során. A Dél-Afrikai Köztársaságból két ASP kitörést jelentettek.

Forrás: wattagnet.com, 2019. április 26.