Növeli-e a gyulladásgátló használata a malacok túlélését és növekedési ütemét?

Gyulladásgátlás malacoknál

Ausztrál kutatók újabb tanulmányai azt mutatják, hogy a gyulladásgátló szerek alkalmazása mind a kocákra, mind a malacokra hatással van. A Pork CRC és az ausztrál kormány támogatásával zajló vizsgálat célja az volt, hogy olyan hatékony és költséghatékony módszert találjon a kocák diszkomfortjának enyhítésére a fialás során és után, ami a kocák viselkedésére és a kolosztrum- és tejtermelésre is jótékony hatással van. Ennek pedig célja az újszülött malacok növekedésének és túlélésének javítása, vagyis hogy minél népesebb és minél nagyobb súlyú almok kerüljenek elválasztásra. Ennek érdekében a kísérletben a kocákat fialás előtt nem szteroid (NSAID), vagy szteroid (SAID) gyulladáscsökkentő szerrel oltották be.

A nem szteroid gyulladásgátlókkal kezelt, magasabb paritású kocák (P5+) kevesebb élő és több halva született malacot szültek a SAID és a kontroll csoportokhoz képest. Az arcsérülések száma csökkent a 2-4 paritású kocáknál a szteroidokkal kezelt csoportban. A kezelés nem volt hatással a kocák végbélhőmérsékletére vagy a mastitis előfordulására, de a malac szérumfehérje szintje csökkent az NSAID alomokban. A gyulladás és a stressz plazma markerek egyike sem módosult a kezeléssel. Miközben az NSAID és a SAID gyógyszerekkel kezeltek átlagos táplálékfelvétele javult, a malachalálozás és a növekedés nem változott. A szaporodási ráta a következő nemesítés után közel 40 százalékkal csökkent az NSAID kezelésben.

A kutatás eredményeként megállapították, hogy:

  1. A kocák kezelése nem szteroid gyulladáscsökkentővel a fialás előtt csökkenti az élve született malacok számát, és csökkenti a későbbi fialási arányokat, ezért kerülni kell.
  2. Szteroid gyulladáscsökkentő kezelés alkalmazható a fialtató kalodában tartott kocák jólétének javítására, mivel kevesebb arcsérülés és jobb takarmányfelvétel figyelhető meg, de alkalmazása nem javítja a malacok túlélését és növekedését.

Forrás:The Pig Site,  2019. február 13.