Újabb ASP-kitörések Ázsiában és Európában

A kambodzsai állategészségügyi hatóságok jelentették a délkelet-ázsiai ország első afrikai sertéspestis (ASP) kitörését. Emellett Kínában, Romániában és Vietnámban is történtek új kitörések az elmúlt hetekben házisertésekben.

Az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) felé tett jelentésében Kambodzsa agrárminisztere leírta, hogy az ország történetének első ASP járványában egy 500 sertésből álló állományból kb. 400 pusztult el, majd az állomány többi részét is megsemmisítették. A fertőzés forrása ismeretlen. A kitörés az ország Vietnámmal határos részén történt, ahol február óta folyamatosan észlelnek ASP megbetegedéseket.

Kínában március során három új kitörést is regisztráltak az ország egymástól távoli pontjain. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint Kínában összesen 201 ASP kitörésre került sor 2018 augusztusától 2019. március végéig. Az eseteket 28 régióban rögzítették, és körülbelül 1 millió állatot kellett elpusztítani a fertőzés terjedésének megállítása érdekében. Az elmúlt évben a számítások szerint Kína sertéspopulációjának 17%-a az ASP áldozatául esett. Nem csoda, hogy egyes exportőrök megpróbálnak benyomulni a keletkezett űrbe. 2019 első két hónapjában például a brazil sertéshúsexport 40%-a Kínába és Hong Kongba irányult, és az a pletyka is terjedni kezdett, hogy hamarosan újra megnyithatják a kínai piacot az amerikai sertéshús előtt.

Vietnámban sem rózsás a helyzet, a február 19-én észlelt első kitörés óta 556 helyen ütötte fel a fejét a vírus, amelynek közel 90.000 sertés esett áldozatául a FAO jelentése szerint.

Ami Európát illeti, a román állategészségügyi hatóság 6 újabb házisertéseket érintő kitörést jelentett az OIE felé márciusban. Vaddisznókban ugyanakkor számos európai államban is észleltek ASP-vírust, március során a következő országokban jelentettek eseteket, mind olyan területekről, ahol már korábban jelen volt a fertőzés: Lengyelország (72 kitörés), Belgium (45), Románia (13), Bulgária (7), Lettország (5), Ukrajna (3) és Oroszország (1).

Forrás: wattagnet.com, 2019. április 4.